КУЛТУРА

Трофеј за Бејби…

„Сите ние мислиме дека Весна Петрушевска-Бејби ја знаеме, но откако ќе ја прочитате книгата ќе сфатите дека воопшто не сме ја познавале”, вака вчеравечер авторката Винка Саздова од издавачкиот центар ТРИ ја отвори промоцијата на автобиографската книга на актерката Бејби. За...

САНИ: „Моите Стории-Мојот Живот“ – Прва книга За Мода Во Македонија

Тоа и можеше да се очекува од Снежана Богдановска –Сани ,првиот профилиран моден новинар во МК , прва која се зафати со аналитично модно новинарство а која произлезе од првиот сет на македонските професионални манекени Воедно единствениот моден хроничар, сведок на предисторијат...

Концерт на Македонската филхармонија: Јубилеј-80 години од раѓањето на Маестро Александар Џамбазов

Годинашното издание на фестивалот „Денови на македонска музика“ завршува со концерт на Македонската филхармонија, кога на 14 април во Домот на АРМ во 20 часот, ќе се одбележи јубилејот – 80 години од раѓањето на композиторот Александар Џамбазов. Под палката на маестро Саш...

Промоција на романот „Исповеди на еден Психотичен Ум“

Почна како серијал раскази, продолжува како роман! Литературното првенче на Владимир Ристевски со наслов „Исповеди на еден Психотичен Ум“ конечно ќе го дочека светлото на денот со промоција. На 8 април (петок), во 17.00 часот, заедно со издавачот Книжарница Три ве покануваме ...

Не го потценувајте влијанието на боите во домот: Саем за мебел 2016 ви ги открива најновите светски трендови

Боите се наоѓаат насекаде околу нас, но сепак нивното влијание во животот и секојдневието најчесто е потценето. Имено, боите на нашето расположение делуваат потсвесно, па токму поради тоа најновите истражувања на научниците ширум светот откриваат дека при уредувањето на просторот...

Марија Јаневска: “Нема да дозволам популарноста да ме промени”

Од анонимна блогерка која се појави во 2012 година, прерасна во хит на социјалните мрежи, за измината недела да ја добие државната награда за најчитан автор во Република Македонија. Кога би ви рекле дека денес разговаравме со Марија Јаневска можеби на многумина од вас нема да и...

“Bugatti Bistro” од денес на нова локација, ул. Рузвелтова 67а

Денес, среда, почнува со работа локалот “Bugatti Bistro“ кој е дислоциран на новата локација која се наоѓа на улица Франклин Рузвелт бр. 67а во СкопјеНовата локација на Бугати Бистро на улица Рузвелтова бр...

Кејт Бланшет: Од бездомничка до примабалерина

Повеќе лица на познатата актерка Добитничката на две престижни филмски награди Оскар уште еднаш покажа дека лесно може да се трансформира во било кој  карактер Убавата актерка Кејт Бланшет стана ѕвезда на новиот уметнички проект. Берлинскиот уметник Julian Rosefeldt кој ќ...

Владо Костов Во Галерија 212

Изложбата на македонскиот уметник Владо Костов наречена “Улични музичари” ќе биде отворена во вторник, 17 ноември, во 19 часот во Галеријата 212 во Белград Изложба на Владо Костов “Улични музичари” во Галерија 212 во Белград Изложбата содржи скул...

Журка Со Повод Во Барбакан: Мајка Ти и Татко Ти…100.000 и Кусур Фанови

Едно големо ФАЛА до сите наши фанови Повод за журка очигледно има, тоа е веќе одамна надминатата бројка од 100.000 фанови, која по некои непишани (Фејсбук) правила до 14 -ти ноември би требало да изнесува 111.000 фанови. Поддржани од Porsche Leasing, а пред се од Jame...

20-годишната Кариера На Тери Ричардсон Во Една Книга

Не е за сечии очи Под лупа на издавачката куќа Rizzoli представена е 20-годишната кариера на славниот фотограф Тери Ричардсон, секако е име кое во модната фотографија се памти, и тоа било по добро или по лошо. Еротските и провокативните фотографии на овој ексцентрик с...

Бредли Купер Во Гастрономската Комедија “Burnt”

Со Сиена Милер, Ема Томпсон и Алисија Викандер Помеѓу вкусните кадри на сечење парчиња месо и мешање јајца, Бредли Купер го отелотворува готвачот Адам Џонс кој сака да постигне бесмртност во светот на кулинарството. Тој е темпераментен и див во кожна јакна кој ужива...