Технологија

Аудио Стриминг: Водич за почетници – втор дел

Музика од целиот свет на дофат на Вашата рака: Тоа е идејата што стои зад аудио стримингот! Во минатиот прилог го разгледавме најновиот уред од семејството на аудио стриминг уреди од Cambridge Audio – прекрасниот Minx Xi. Овој пат ќе го разгледаме Stream Magic 6, исто так...

ИДНИНАТА Е ВЕЌЕ ТУКА

Оваа даска за сурфање има повеќе технологија од сите сателити собрани на купче.

Аудио Стриминг: Водич за почетници – прв дел

Музика од целиот свет на дофат на Вашата рака: Тоа е идејата што стои зад аудио стримингот! Дигиталното аудио направи комплетна револуција во начинот на кој слушаме музика. Од ЦД-а и Мини-дискови до MP3 и сега стриминг, временските интервали во кои повторно и повторно ги менуваме...

Може само да се сликаш…и тоа со Веспа

Дизајнерите Rotimi Solola & Cait Miklasz од Чикаго, еве како го замислуваат фотоапартот Веспа.

Како дo свој персонален мултимедијален “Облак”

Благодарените на брзата интернет конекција и поради фактот што скоро секој корисник на компјутер е приклучен на интернет, се појавија компании кои изнајмуваат или бесплатно нудат складирање на вашите податоци на нивните сервери. Сервисите како OneDrive на Microsoft, Google Drive,...

Фејсбук го купи “WhatsApp”

Марк Закерберг плати неверојатна сума од 16 милијарди долари за да ја купи WhatsApp, популарната апликација за испраќање бесплатни пораки која неодамна ја помина границата од 450 милиони активни корисници месечно. Достапна е скоро за сите оперативни системи Android, iOS,...

Apple: пристигнува нова генерација на телевизија

Американските медиуми објавија вест , како што се претпоставува дека новиот изум на Apple ќе се појави на пазарот веќе во февруари оваа година, а станува збор за телевизиската конзола од следната генерација. Се чини дека ќе има повеќе можности и подобра поврзаност со оперативниот...

Шолја во која кафето никогаш не се лади

Шоља за кафе која ќе го воодушеви сите љубители на производите на Apple Томислав Звонариќ, канадски дизајнер со хрватско потекло дизајнираше шолја за кафе која ќе ги воодушеви љубителите на производите на Епл, но не само нив. Имено, iCup со помош на USB кабел ќе може да се сп...