Технологија

Бетонот Кој Впива Вода Е Изум Што Може Да Нè Спаси Од Поплавите

Поплавите минатата година буквално уништија дел од југоисточна Европа, а меѓу погодените земји беа и некои бивши југословенски републики Водата носеше се пред себе, куќи и човечки животи, а најлошото е што никој не може да гарантира дека такви сцени нема да гледаме во иднина. Н...

Кажете Им Збогум На Skype и FaceTime, Ова Е Иднината На Комуникацијата!!!!

Живееме во ера на iPhone и iPad, Skype и FaceTime. Но што е следното? Каде одиме од тука? Некои студенти на Massachusetts Institute of Technology мислат дека знаат “Што ќе биде следното” Повеќе интеракција само преку пиксели, тие сакаат да бидат во можност не само да се вид...

Кој Гледате На Фотографијата: Мерлин Монро Или Алберт Ајнштајн?

Секој има различна перцепција врз работите, но во овој случај доколку вие ја перцепирате Мерлин Монро наместо Ајнштајн на претходната фотографија, најверојатно ви требаат очила. Според истражувањата на Институт за технологија е направена анимација за проверка на видот составе...

Роберт Дауни Јуниор На 7-годишното Момче Му Даде Бионичка Рака

Роберт Дауни Јуниор игра суперхерој во филмови, но тој е исто така херој и во реалниот живот. Седум-годишниот Алекс помина низ некои предизвици во својот млад живот. Тој има делумно развиена десна рака, но исто како и повеќето деца на негова возраст, тој сака суперхерои. Робе...

Претставен E Најтенкиот MacBook

Apple со нешто ново  Новиот MacBook во три бои, вклучувајќи ја и луксузната златна Apple го претстави новиот супер-тенок MacBook, што е дури 24% потенок од MacBook Air, а неговата цена ќе биде околу 1300 американски долари. Куќиштето е метално, уредот тежи само еден килограм,...

Ријана На Насловната Страница На Дигиталното Издание “AnOther Magazine”

Страниците оживуваат пред вашите очи Овој месец AnOther Magazine го лансираше бројот, кој може да се нарече хибрид на дигиталната и печатената форма, во кој, покрај вообичаенитетекстови и фотографии, се појавува и мини-филм со мегапопуларната Ријана   Најинтересна во о...

Светска Премиера На Ауди R8 На Женевскиот Автосаем

Најочекуваниот модел од фабриката на Ауди Автокомпанијата Audi  подготвува неколкуи големи изненадувања:  Audi RS 3 Sportback, Audi Q7 и највозбудливиот пример на салон за автомобили во Женева, новата генерација на спортскиот автомобил  Audi R8 Новиот модел на Ауди R8, ко...

Sирнете Во Луксузниот Интериер На Првиот Приватен Боинг 757-8

Луксуз вреден 400 милиони долари Ова е внатрешноста на првиот приватен авион Боинг 747-8, кој е наречен небеска мега јахта, делумно поради прекрасниот интериер, а и поради должината на трупот од импресивните 60 метри Овој прекрасен авион може да прими 450 патници, кои може да с...

Беспилотни Летала Како Келнери Во Ресторан Во Сингапур

Летечки помагачи Сингапурскиот ресторан Timbre @ Substation може да се пофали со одличен кадар кој одсега е побогат за неколку летечки членови. Имено, освен келнери оброците ги сервираат и со помош на неколку беспилотни летала. Сингапурскиот ресторан Timbre @ Substation вов...