banner-elmundo

Патување

Ајде Сите Во Барселона!

Доколку сакате да заминете на патување, а не знаете каде, не двоумете се повеќе и одберете ја познатата Барселона која во последно е една од најпопуларните туристички атракции во светот. Не само што ќе ве освои со својата убавина, може да се пофали и со фантастичната ...

Гауди: Магијата На Барцелона

Антонио Гауди – роден на 25.06.1852 вo градот Реус во провинцијата Тарагона. Починал на 10.06.1926 од удар од трамвај во Барселона. Бидејки бил исклучително скромен како личност и во таква облека бил облечен, тој бил однесен во болница за сиромашни лица. Дури следниот д...

Меден месец на Бали: Хотел “The Chedi Sakala”

Прекрасна природа и бранови кои удираат  на брегот, доволни се за да ги разоружаат дури и најпребирливите гости Хотелот Chedi Sakala е семеен имот кој се наоѓа во близина на океанот. Ова е местото каде што можете да ја фрлите шминката, високите потпетици, да забор...

Sирнете Во Луксузниот Интериер На Првиот Приватен Боинг 757-8

Луксуз вреден 400 милиони долари Ова е внатрешноста на првиот приватен авион Боинг 747-8, кој е наречен небеска мега јахта, делумно поради прекрасниот интериер, а и поради должината на трупот од импресивните 60 метри Овој прекрасен авион може да прими 450 патници, кои може да с...

Преубава Камена Куќа На Хвар

 Vila Hera Скриенa од љубопитните очи и совршенa за незаборавно лето Странските туристи го обожаваат хрватскиот најсончев стров. Тешко дека ќе поминете низ хварските улици во екот на сезоната, а да не ги слушне сите светски јазици и воздишки на задоволство на посетителите кои н...

Елитниот Хотел Zürserhof Е Добро Чувана Австриска Тајна

Се наоѓа на само неколку минути пешачење од светскиот скијачки центар Zürs Хотелот Zürserhof ужива во традицијата на австриското гостопримство кое ги мами странските туристи во овој прекрасен дел од Европа повеќе од еден век,  кај некои гости довербата кон него трае повеќе од 2...

Зимска бајка во швајцарскиот хотел Гштад Палас

Легендарниот хотел со долга традиција    Средината на февруари е своевидна пресвртница; Зимата се’ уште не                  попушта, но пролетта се ближи и се осеќа во воздухот, најдобро          време од годината за да го поминете каде гостопримливоста и доброто расположение н...

Луксузна вила со поглед на Средоземно море во Сен Тропе

Vila des Parcks – Sen Trope   Vila des Parcs  е имот кој се наоѓа на самата морска обала и кој може да се изнајми. Во оваа вила, можете да уживате како да не сте на овој свет, туку во некоја волшебна земја, креиран според вашите желби. Со традиционалниот стил измеша...

Ричард Бренсон Го Отвара Својот Прв Вирџин Хотел

 Во историската зграда вo Чикаго Успешната мултинационална компанија Вирџин Груп ги отвора вратите на својот прв хотел во историската зграда Old Dearborn Bank Building во Чикаго Вирџин Хотел е првиот хотел на компанијата Вирџин Груп кој се наоѓа во историската зграда  Old...