banner-elmundo

Патување

Hallerbos: Сина шума, Белгија

Hallerbos, исто така позната како Сина Шума, е шума во Белгија која секоја пролет е покриена со милиони диви зумбули (ѕвончиња). Оваа фантастична трансформација на шумата во син пејзаж како од бајка може да се види секоја година во април и мај. Преку цветниот килим на ш...

Ивана Чолаковска со Македонскиот пасош во рака: “Ќе продолжам да го носам името на Македонија”

МНР на Македонија ќе го обнови пасошот, што е можно побрзо… Почитувани читатели и пријатели кои исто така патувате, ви благодарам. Побарав да ми помогнете за да се прошири моето писмо за жалба и денеска ги добив резултатите од вашата поддршка. Министерството за надвореш...

Ода на љубовта во Париз

Grand Amour Hotel Сестраниот André Saraiva, со своите сјајни street art уметности повторно ја украсена атрактивната париската локација Експлозија на бои, авангардни слики кои враќаат во времето на најсјајните надреалистички уметнички дела, шармантно расфрлан...

Булгари Ќе Ги Рестаурира Шпанските Скали Во Рим

Зачувување на историјата Извршниот директор на фирмата”Bvlgari Group” и градоначалникот на Рим го најавиja почетокот на работата на познатиот римски споменик – Шпанските скали Шпанските скали се еден од најпознатите споменици во Рим, но, исто така и важно мест...

Белградски хостел каде што ќе се чувствувате како дома

White Owl hostel И кога ќе кажеме “дома” мислиме буквално затоа што овој хотел е создаден со преуредување на еден стар белградски стан во центарот на градот White Owl хостел е еден од поинтересните дизајнирани хостели во Белград, се отвори неодамна, во август ...

Инспириран Од “Господарот На Прстените” Изградил Хотел Во Стил На Хобит Куќа На Дрво

Лоциран во Black Hills во Јужна Дакота ова место е совршено за секој фан на Middle Earth. Овој возвишен имот наречен Hobbit treehouse, кој е за изнајмуевање е во сопственост на Gordon Mack, човекот кој беше инспириран од омилениот филм “Господарот на Прстените&#...

Места каде што водите се спојуваат

1.The Jialing and Yangtze Rivers meet in Chongqing, China. 2. Alaknanda and Bhagirathi Rivers meet at Devprayag, India
. 3. Arabian Sea meets Atlantic Ocean
. 4. The Atlantic and Arctic Ocean at the Gulf of Alaska
. 5. The Rio Negro and the Rio Solimoes meet in the Amazon...

Се Изнајмува Њујоршкиот Стан На Мерилин Монро

Светилиште на Upper East Side Станот на култната холивудската ѕвезда Мерилин Монро  сега може да се изнајми за 27.5 илјади долари за еден месец.  Погледнете го  луксузниот стан со сиот холивудски гламур кој  Мерилин го нарекувала нејзино светилиште …   ...

Хедонистички рај на брегот на Егејското Море

Mandarin Oriental Bodrum Дел од секоја соба е составен од прекрасна мала приватна градина, кој нуди спектакуларен поглед на Егејското Море Се наоѓа на прекрасниот имот на северниот дел од турскиот полуостровот на егејскиот брег, комплексот Mandarin Oriental Bodrum е висти...