Коктел од лубеница

В

о екот на летните горештини како и сезоната на лубеници, овој коктел кој се подготвува за неколку минути е вистинско освежување.

koktel-od-lubenica


  • Состојки

    • Добро оладена лубеница

    • Добро оладено бело пенливо вино
    • Свежо нане

Исечете ја лубеницата на ситни коцки (големина на коцки мраз), повеќе од половина ставете ги во блендер и изблендирајте ги за да добиете сок, останатите зачувајте ги како коцки.

Во секоја чаша ставете по неколку коцки лубеница, прелејте ги со сокот од лубеница, а чашата дополнете ја со оладеното бело пенливо вино. За декорација во чашите ставете листови нане и кора од лубеница

Уживајте и освежете се во топлите летни денови !

Видете уште многу вакви интересни и брзи рецепти.

(Посетено 267 пати, 1 денес)
Мајка Ти и Татко Ти
Автор
Мајка Ти и Татко Ти

Поврзани Статии

Оставете одговор

*