Wood Mark дизајн и изработка на мебел

Арт и Дизајн

Норвешка со новиот пасош повторно чекор пред останатите

Ова е најдобрата патна исправа на свет. Изненадувањето следува откако ќе се отвори… Осло, Норвешка е по многу нешта уникатна земја, а сега ќе имаме уште една причина за да им завидуваме на богатите Норвежаните. Имено новиот норвешки пасош е ремек-дело на современиот дизај...

Новата бела “колиба” на Ердоган од пола милијарда евра

Претседателската палата во Турција ќе кошта 615 милиони долари, а Ердоган наскоро ќе добие и нов авион. Новиот претседателската палата во Турција со илјада соби на периферијата на Анкара ќе чини 600 милиони долари до крајот на следната година, изјави денеска турскиот министер з...

Алма Идризи ќе учествува на “Salon d’Automne” во Париз.

Алма Идризи, мултимедијалниот уметник од Скопје ќе учествува на  Salon d’Automne во Париз.   Salon d’Automne (есенски салон) или Société du Salon d’automne (здружение на есенски салон)  е годишна изложба во Париз, која се одржува уште од 1903 година.  Salon...

Овие Фотографии Се Само Минијатури

Чудесниот минијатурен свет на Сатоши Араки Опсесивното внимание на Сатоши Араки до детали ја прави неговата работа едноставно неверојатна. Ако немаше појавување на прст во некои од неговите фотографии, ќе беше многу тешко да се направи разлика на овие минијатурн од вист...

19 КРЕАТИВНИ РИМЕЈКА НА КЛАСИЧНИ СЛИКИ

Еве еден избор на 19 најдобри преработки создадена без користење на фотошоп, ретуширање или било која друга пост-продукција (освен за римејкот “Self Portrait 1889″ by Vincent van Gogh од Tadas Černiauskas   “Self Portrait 1889″ by Vincent van Gogh “Son Of Man” by René Magrit...

iPhone 5s Supremo со ликот на Путин

  Пред неколку години, италијанскиот јувелир, Elia Giacometti, привлече доста внимание кога го претстави својот позлатен  iPhone на саемот Millionaire во Москва… Италијанскиот златар сакаше да и оддаде почит на земјата од која добил идеја за создавање на колекцијата ...

“Чувари” држачи за велосипеди

“Чувари” ќе бидат поставени во бавчата пред “Mikser House” во Белград, ќе го оплеменат градскиот пејзаж, ќе овозможат ефикасно обезбедување на велосипедите и ќе укажат на значењето и позитивните ефекти од велосипедизмот. Победник на конкурсот “Држа...

И други имале скулптури и статуи, немаме само ние!

Смело оригинално, нестандардно различно, изненадувачко креативно… Разгледајте ги скулптурите и сами ќе се убедите дека и современата скулптура може да биде исто толку убава и генијална како и оние на не...

28 парчиња на улична уметност симпатично вклопени во својата околина

Лицето На Градот, Торонто, Канада Легендата на гигантите, Бјалисток, Полска  Светот Отиде Во Канализација, Шпанија Келвин и Хобс(Calvin & Hobbes), Франција  Сателитски Чинии, Бирмингем, Велика Британија Брус Ли, Сент Етјен, Франција “Sluggo” На Улица Брита...