Wood Mark дизајн и изработка на мебел

Арт и Дизајн

Вила со ретро шарм во најубавиот дел на Белград

Проект на Милица Тодоровиќ Белградски Сењак е дом на многу стари куќи во кои живеат претежно дипломати Во овој елитен кварт постои приватна вила која е уредена од страна на белградската архитектка и дизајнерка на ентериер Милица Тодоровиќ. Опкружена со вили од 20. век и г...

Модната Елита На Настанот Во Чест На Даша Жукова

Во организација на Wall Street Journal Минатата ноќ во Париз се одржа церемонијата во која Кристина О’Нил, Дерек Бласберг  и Лорен Санто Доминго го претставија новото издание на списанието, чија корица ќе ја краси Даша Жукова со Рем Колхас. Откако  весникот The Wall Street...

Контроверзната “друга” Мона Лиза изложена во Сингапур

Дали навистина ја насликал Леонардо да Винчи? “Помладата” верзија на “Мона Лиза” е изложена во Сингапур, со која започна првата светска турнеја на контроверзната верзија на најпознатиот портртет на светот.   Кога Хју Блекес во 1913. година ја откри сликата...

Мирислива кредитна картичка наменета само за жени

За прв пат во Обединетите Арапски Емирати Банка со седиште во Абу Даби одлучи своето внимание да го фокусира на жените како целна група на потрошувачи и да ги привлече во што поголем број разви сопствен мирис кој ќе ги обвие сите сопственички на новите мирисливи кредитни картички...

Ѕвездената Колекција На Луксузниот Накит Шанел

Колекцијата “Cosmique de Chanel” Вљубете се во новата колекција на Шанел накит инспириран од вечниот сјај на ѕвезденото небо Модната куќа Шанел во новата колекција на раскошниот накит ни ги “симнува” sвездите од небото и не заведува со прстени и нараквиц...

Одличен Мал Стан Со Галерија

Поранешно дуќанче стана мини мансарда. Италијанското студио R3Architetti претвори неугледен мал простор во прекрасно станче со галерија. Станот е на местото на поранешна продавница во Торино и е претвори во целосно функционален минималистички простор. Просторот има са...

7 преубави Њујоршки станови кои се на продажба

Седум шик станови на моменталниот пазар на недвижности во Големото јаболко. Сите понекогаш фантазираат за стан од соништата кој би можеле да го купат и уредат по свој вкус. На почетокот на годинавa можеби и вие помислувате на ваква новогодишна одлука.  Кога веќе станува збор ...

Старите четки трансформирани во деликатни дами

Ребека Цето за своите уметнички дела користи стари четки. Но не на начин каков што мислите. Всушност, Ребека ги резба врвовите од рачките во облик на лицата на ренесансните дами. На крај ги бојадисува, давајќи ...

Фасцинантните портрети на Bernard Pras можат да се видат само од десната страна

Францускиот уметник Bernard Pras е надалеку познат по неговите неверојатни уметнички композиции ‘пронајди го предметот’. Во своите анаморфските уметнички дела, како овие, тој ги сокрива сликите во купишта ѓубре. Можат да бидат видени само преку специјален уред или пак сам...