Еднаш месечно, Шанзелизе ќе биде пешачка зона

Познатата париска авенија ќе се претвора во печашка зона секоја прва недела во месецот, соопштиле властите на градот Париз. Единствен исклучок ќе биде првото отворање на авенијата за пешаци кое ќе биде на 8-ми мај, бидејќи 1-ви мај е ден за одмор на многу Французи, меѓу к...

Билборд против комарци

Без да ја коментираме генијалноста зад идејава, само ќе кажеме – јака му душа на тој што треба да го чисти чудово.

Пиво од чешма, разбираш

Во меѓувреме во Русија, на еден домаќин му текнало дека е многу подобро од чешмата да му тече пиво отколку вода.

„Палачинки“ од зеленчук

Веројатно никогаш порано не сте подготвиле поздрави палачинки од овие во кои има само малку брашно. Состојки: Компири – 3 Моркови – 3 Црвен кромид – 1 Зелени тиквички – 3 Рузмарин – 2 лажици Сушена мајчина душица – 1 лажичка Јајца – 2 Сол...

Филети од ослич со боранија и шери домати

Со почетокот на пролетта некако сами по себе повторно стануваат актуелни јадењата со риба и морски плодови во комбинација со разни видови на зеленчук. Состојки: Црвен кромид – 1 Боранија – 300 гр. Пченка – 100 гр. Филети од ослич – 300 гр. Шери домати...

Полнети печени компири

Компирите обично се еден од додатоците или прилозите во главните јадења, но тоа не мора секогаш да биде случај. Има специјалитети, како на пример овој, во кои компирот одлично се снаоѓа и во улогата на главно јадење. Состојки: Компир – 400 гр. Сланина – 50 гр. Праз...

Како да скриеш милијарда долари во пет лесни чекори

Фин и концизен туторијал за тоа како да скриеш милијарда долари, плус совети за кај да ги потрошиш.

„Thunderstruck“ на AC/DC помага во правење лекови против рак

Песната „Thunderstruck“ од познатата рок група наводно го подобрува дејството на лековите наменети за борба против ракот, вели едно ново истражување Ова го откриле австралиски научници кои овој хит од 1990-та година го пуштале за да ги „натераат“ медицинските че...

Промоција на романот „Исповеди на еден Психотичен Ум“

Почна како серијал раскази, продолжува како роман! Литературното првенче на Владимир Ристевски со наслов „Исповеди на еден Психотичен Ум“ конечно ќе го дочека светлото на денот со промоција. На 8 април (петок), во 17.00 часот, заедно со издавачот Книжарница Три ве покануваме ...

Селфи со заљубениот „терорист“

26-годишен Британец успеа да се слика со „терористот“ што киднапираше авион од Египет само за да си ја види поранешната жена. Го нарекува „најдоброто селфи некогаш направено“. Бен Ајнс постираше фотка од себеси на и Сеиф Елдин Мустафа кој носел „самоубиствен појас“ (подоцна...