Лош тајминг (Видео)

Нема ништо полошо од тоа да ја запознаеш вистинската личност во погрешно време.

Шеќерно Виножито На Стапче (Видео)

Низ улиците на Турција можат да се сретнат овие мајстори за слатки на стапче кои „мотаат“ шеќерни виножита за неколку секунди.

Секс рулет – новиот тренд во Барселона

Во Барселона се појави вознемирувачки нов тренд на ризични секс-журки, во кои учесниците имаат незаштитен секс со носители на ХИВ вирус. Според неколку објави од шпанските медиуми, ризичната активност, инаку позната како „секс рулет“ станува многу популарна и ја практикуваат луѓе...

Живот според правилата на Далај Лама

Легендарниот миротворец и нобеловец Далај Лама има објавено многу дела, но за повеќето најинтересни се неговите правила за среќен живот. Имајте на ум дека големата љубов и големите успеси секогаш вклучуваат и голем ризик. Во животот не можете да победите секојпат, но мн...

Еднаш месечно, Шанзелизе ќе биде пешачка зона

Познатата париска авенија ќе се претвора во печашка зона секоја прва недела во месецот, соопштиле властите на градот Париз. Единствен исклучок ќе биде првото отворање на авенијата за пешаци кое ќе биде на 8-ми мај, бидејќи 1-ви мај е ден за одмор на многу Французи, меѓу к...

Билборд против комарци

Без да ја коментираме генијалноста зад идејава, само ќе кажеме – јака му душа на тој што треба да го чисти чудово.

Пиво од чешма, разбираш

Во меѓувреме во Русија, на еден домаќин му текнало дека е многу подобро од чешмата да му тече пиво отколку вода.

„Палачинки“ од зеленчук

Веројатно никогаш порано не сте подготвиле поздрави палачинки од овие во кои има само малку брашно. Состојки: Компири – 3 Моркови – 3 Црвен кромид – 1 Зелени тиквички – 3 Рузмарин – 2 лажици Сушена мајчина душица – 1 лажичка Јајца – 2 Сол...

Филети од ослич со боранија и шери домати

Со почетокот на пролетта некако сами по себе повторно стануваат актуелни јадењата со риба и морски плодови во комбинација со разни видови на зеленчук. Состојки: Црвен кромид – 1 Боранија – 300 гр. Пченка – 100 гр. Филети од ослич – 300 гр. Шери домати...

Полнети печени компири

Компирите обично се еден од додатоците или прилозите во главните јадења, но тоа не мора секогаш да биде случај. Има специјалитети, како на пример овој, во кои компирот одлично се снаоѓа и во улогата на главно јадење. Состојки: Компир – 400 гр. Сланина – 50 гр. Праз...