Што пишувавме на разгледниците од одмор

Некогаш, од информации кои ги споделувавме со другите, и тоа само со одбраните и најблиските, праќавме само една реченица напишана на позадината на картонска разгледница. Моите први букви неумесно ги пренесов на хартија еден врел август 1995-та година, на терасата од хотелот на...

Погрешно си го полните смартфонот

Да, знаеме. Батериите на смартфоните ни се ужас и едвај траат еден цел ден. Ама делумно е и наша вина. Голем дел од нас мислат дека полнењето на смартфонот во кратки интервали предизвикува долготрајна штета на батеријата, и дека е подобро да ги полниме кога се блиску до празнење....

Јогата никогаш не била…. посмешна

Прво, не се надувани. Второ, некои од нив имаат „дипломи“ за да учат други луѓе како да се смеат. ХАХАХАХАХАХА, о зошто, ХАХАХАХАХАХА.

Паралелното паркирање е решен проблем

А решението се „повеќенасочни“ гуми, дело на Вилијам Лилијард.

Љубовни зборови без превод

Сложеноста на љубовта низ 13 љубовни зборови кои немаат превод. Уживајте.

Боб Дилан, анимирано

Анимирано интервју на тогаш 20-годишниот Боб Дилан, пред да стане една од највлијателните личности во историјата на музиката.  

Клаберите што се дрогираат со какао

Кокаинот стана демоде – веќе некое време има нова дрога по светските клубови, а на сите ни е многу добро позната – сирово какао. Веројатно првото нешто што ви доаѓа на ум е – како побогу може главната состојка на чоколадото да се користи како дрога за жу...

Збогум Валтер

  Легендарниот актер Велимир Бата Живојиновиќ синоќа почина во Белград по серија здравствени проблеми. Глумеше во повеќе од 280 филмови и ТВ серии. Велимир Бата Живојиновиќ е роден на 5-ти јуни 1933-та година во селото Корачица во близина на Белград. Талентот за глум...

Ајфеловата кула ќе се претвори во апартман за изнајмување

Четворица среќни добитници ќе бидат првите луѓе во историјата што ќе ја користат Ајфеловата кула како апартман Компанијата за изнајмување HomeAway презема дел од првиот спрат на најпознатото обележје на Париз за време на годинашното европско првенство во фудбал, к...

Неколку (неочекувани) лекции за успехот од Мураками

Харуки Мураками е еден од најчитаните и најпопуларните писатели во светот. Веројатноста да сретнете некој кој ја нема прочитано  Норвешка шума , или 1Q84,Кафка на брегот или  Спутник љубов  е еднаква скоро на нула. Многумина мислат дека пишувањето е лесна работа. Но за Мурака...