Триаголници со спанаќ и фета сирење

Крцкава закуска полнета со секогаш вкусната комбинација на спанаќ и фета сирење. Состојки: Готови кори – 500 гр. Спанаќ – 500 гр. Фета сирење – 150 гр. Лук – 1 чешне Јајце – 1 Бибер – По вкус Маслиново масло – По вкус Инструкции: Чекор 1:...

ЈСП хроники во вторник в петок

Дур стоиш на автобуска, трипати ја повторуваш „Оче наш“ и молиш Бога автобусот што го чекаш да не е истиот што го чекаат 578-те пензионери опремени со торби за пазар. Автобусот доаѓа и сфаќаш дека џабе си се молел и Господ не постои. Од замаглените стакла од старски здиво...

Чевличиња против лутина

Лесно е да се налутиш. Ама ај пробај налути се додека носиш пискави патичиња и упорно бегаш од камерата. Преземено од Pixel.mk

Како знаеш дека си Балканец?

Делиш соба со брат/сестра до 27 години. Се што јадеш мора да има или кромид или лук. Твои се двата најголеми куфери на аеродромот. Секогаш стигнуваш саат време подоцна на журката, и мислиш дека тоа е нормално. Сите твои деца ги викаш „сине“. Муабетиш цел саат пред в...

Слатко од дуњи

Во минатото многу почесто се одгледуваа дуњите кои се користеа за подготовка на пити, компоти и слатки. Нешто што се случува и денеска, но во помал размер. Не баш вкусна сирова, дуњата е прекрасна кога ќе се зготви, а една од наједноставните и највкусни нејзини варијации секако е...

Како Фејсбук Краде Милијарди Видео Прегледи

Фејсбук објави дека има 8 милијарди видео прегледи на ден, бројка што е направена од лаги, мамење и кражба. Сето ова е јавна тајна, ама Фејсбук се преправа дека се е ок, додека во исто време тешко ги оштетува независните креативци. Прочитај повеќе на|...

10 Илјади километри за да ја види

Матијас од Данска тргнал на цело патешествие да ја изненади девојка му Ана која живее 10 илјади километри подалеку од него. А таа го пречекува со најромантичните зборови што некогаш се истркалале од усни....

Бркот Ми Го Смени Животот

Понекогаш во животот се случуваат магични нешта кои не можеме никако да си објасниме, но се тука за да нѐ потсетат дека чудата се возможни. За мене тоа беше денот кога пуштив брк. Да, добро прочитавте, брк, не мустаќи. Зошто брк? Затоа што бркот е институција! Сѐ започна ...