Хроно исхрана – да или не?

Што е хроно диета и дали е безбедна како начин на исхрана ко досега не сте чуле за хроно исхрана, тоа значи дека воопшто не сте во тек со најновите трендови во исхраната. Постојано расте бројот на луѓе коишто ја применуваат оваа исхрана најмногу заради брзите резултати, однос...

Хороскопските знаци и пролетното чистење

Хороскоп за 17-та недела: Шкорпиите се напорни, Стрелците и Лавовите се фалат дека никој не чисти како нив, а Овенот е веќе во авион. Овен Разгледуваат низ домот за да се уверат дека валканото не се гледа и го фаќаат првиот авион без план за конечна дестинација. Бик П...

Како да ги надминете фобиите

Научниците сметаат дека пронајдоа начин да ги надминете фобиите на безбеден начин Стравот е основен човечки процес исто како дишењето, но сепак досега никој докрај не го открил начинот на кој функиционира. Научниците откриле дека стравот има посебен дел во човековиот мозок,...

Мусли или гранола – што е подобар избор?

Муслите во моментов се најголемиот светски тренд при избор на здрава ужина услите се мешавина од овесни снегулки со различни суви овошни плодови и семиња, додека корнфлексот е производ добиен од пченка, па така разликата меѓу нив е очигледна. Но дали ги разликувате производ...

Која храна да ја избегнувате кога сте под стрес

Што треба да јадете за да го намалите стресот Стресот во современото живеење е неизбежен дел од нашите животи, а тој се зголемува кога се наближуваат крајни рокови на работа или големи нерешливи проблеми. Стресот може да намали со вежбање, бидејќи вежбањето го прави...

Холивудски фитнес трансформации: Кристијан Бејл

Од машинист кој пати од инсомниа до Темниот витез – драстичните физички промени на актерот Кристијан Бејл му донесоа филмски улоги коишто не се забораваат Култните филмски улоги на Кристијан Бејл содржат многу повеќе од добра глума. Тие најчесто се пропратени и со дра...

„Дигитален детокс“ за намалување на стресот

Доколку сте едни од оние коишто постојано го проверуваат својот телефон, знајте дека оваа навика може да ви го наруши менталното здравје Технологијата значително го подобри и го олесна секојдневното живеење а многумина не можат да си го замислат животот без своите смартфони. ...

Синдромот на Минхаузен

Дефиниција на синдромот на Минхаузен Синдромот на Минхаузен е ментално нарушување, односно психијатриски синдром на лажно болни.  Именуван е по германскиот барон Минхаузен, кој се смета за најголемиот лажго во историјата на човештвото. Ова нарушување претставува сериозна зака...

Синдром на странски акцент

 ЖИВОТЕН СТИЛ  Прочитајте за синдромот поврзан со говорот Синдромот на странски акцент е ретка состојба која го менува говорот на личностам, која одеднаш започнува да зборува на сосема нов и непознат акцент. Синдром на странски акцент е кога заболениот го зборува мајчиниот јази...

Минхаузен од интернет

Синдромот наречен „Минхаузен од интернет“ “Минхаузен од интернет“ е модел на однесување според „Синдромот на Минхаузен“, каде што интернет корисници привлекуваат внимание, со тоа што се прикажуваат како лажно болни на форумите и групите направени за поддршка, ...