Слобода? Покајание? Прстен со рубин? Две влезници за нешто што не сакам да гледам?

Среќен роденден Fashionel „Мене утре ми е роденден..и што имаш за мене?  Слобода? Покајание? Прстен со рубин? Две влезници за нешто што не сакам да гледам?“ Реплика од претставата „Брачна игра“ - Среќен роденден ...

Оригиналниот цртеж за корицата на “Умрен човек”

Билјана, благодарам.. Цртеж: Билјана Василева

Ете, бидна и тоа…

Промоција на 12 април во 18 часот на Саемот на книгата, на штандот на Издавачкиот центар ТРИ “Омразата без покритие не е маана. Тоа е дијагноза…” Цитат од “Умрен Човек”...

На денешен ден Клинтон го нападна Врање

Напишано во дневната соба на мојот Гуру Харе…на денешен ден 1999 година. Клинтон го нападна Врање, па почна големото срање…

Веќе нема panta rei, сè си тече, ништо не се менува

Игор Џамбазов – Сменете го светотДа нема забуна. Видеово е снимено неполни 72 часа пред втората официјална посета на Филип Втори кај Жан Први… Posted by MAJKA TI I TATKO TI on Wednesday, December 30, 2015 (Eric Clapton – Change the world) Дечки, здраво. ...

Маестро

Денес татко ми Џамбаз полни 80 години. Долго време се мислев што да напишам во таа чест, па ми текна дека тоа веќе сум го напишал. Само треба да го препишам од мојата последна книга “Облечен човек“, во која првата приказна му е посветена токму нему. За него треба да се на...

Писмо

Драги мои. Заврши првиот, а воедно и најдолгиот месец во годината. Завршија сите можни празници и неработни денови, па полека, полека се враќаме во нормала. За мене лично, најважно е дека заврши 2015 година, убедливо најтешката и најнеизвесната во мојот живот. Година во која ...

Рецепт За Љубов

Во една пригодна атмосфера ставете малку насмевки, скромност и нежност(по желба). Потоа, измешајте ги добро. По мешањето, зачинете ги со малку чувства(ако ги имате при рака). Кога сето ова добро ќе се сталожи, почнете внимателно да го динстате(околу два часа), со неколку то...