Како да изберете здраво и вкусно месо?

Бојата ,мирисот и вкусот се основни показатели на квалитетот! Бојата и мирисот се тие што укажуваат на тоа дали месото е свежо. Светлоцрвената боја e јасна и карактеристична за свежото месо,за разлика од она кое е потемнет или дури и смеѓо! Мирисот не треба да е интензивен, тук...

Фчерашни Новости гледајте ги вечер пошто утре можда ќе биде касно

Десетта епизода на “Фчерашни Новости” на Телма во недела 19:10ч Екслузивно: Што пронајдоа биолозите во подножјето на Шар Планина Истражување: Зошто сѐ повеќе млади Македонци бараат парче леб во САД Неверојатно: Се степаа два мајмуна во Зоолошката градина во Скоп...

Бездомникот

Обично зимско попладне кога сите се враќаат од работа, на хоризонтот во камен студеното време, сонцето зајдуваше. Една исто така обична мајка, доби телефонски повик од ќерка и: -          Мамче, дај те молам купи некое кифличе или лепче, нешто така ми се пријаде топличко, мек...

Е вака се сака Македонија

Шо убаво ги спакувале. Е вака се сака Македонија. pic.twitter.com/pc7K8BW577 — Миле Паника (@Mile_Panika) January 27, 2017

Во Македонија е нескромно да се пишува за убави нешта

Каде отиде шаренилото, смеата, мирот, мирисот, спокојот, песната, едуцираноста, сигурноста, слободата и социјалната правда и еднаквост од годините на достоинствено опкружување и на култура на живеење?… Ајде, уредно да ги запечатиме мирисите, сликите и вредностите што важе...

Откриена причината за „експлодирачките“ Samsung Galaxy Note 7 смартфони

Најголемото фијаско во историјата на смартфоните не беше предизвикано од лош хардвер или софтвер, туку расипани батерии од два различни производители, официјално соопштија од Самсунг . На прес-конференција во Сеул, компанијата објасни дека пожарите на Galaxy Note 7 смартфон...