Отворен саемот со најголема душа: Од денес до 18-ти април во Скопје се одржува Саем на книгата со над 70 издавачи

Повеќе од 70 издавачи од Македонија и од странство од денеска до 18-ти април ќе се претстават на 28-от Меѓународен саем на книгата, што официјално беше отворен синоќа. На отворањето на кое како модератор се појави Игор Џамбазов, пред присутните се обрати директорката на Скопс...

Оригиналниот цртеж за корицата на “Умрен човек”

Билјана, благодарам.. Цртеж: Билјана Василева

„Палачинки“ од зеленчук

Веројатно никогаш порано не сте подготвиле поздрави палачинки од овие во кои има само малку брашно. Состојки: Компири – 3 Моркови – 3 Црвен кромид – 1 Зелени тиквички – 3 Рузмарин – 2 лажици Сушена мајчина душица – 1 лажичка Јајца – 2 Сол...