Тестенини со пилешки гради во сос од зеленчук

Сосовите се најчесто нешто што му го дава оној дополнителен шмек на секое јадење подготвено со тестенини. Некои се на база на месо, некои на зеленчук, а некои, како овој во рецептов, се составени и од месо и од зеленчук. Состојки: Компири – 1 кг. Моркови – 1 Лук...

Најновиот тренд за сите родители

Ако сте тазе родител, веројатно по секоја цена сакате да сте во тек со најновите трендови во одгледувањето чеда. Најновиот се вика „Смирете се, е*ате“. Оваа техника гарантира дека вашето дете ќе порасне во примерен член на општеството. Се вика „Смирете се, е*ате“, или на англиски...

Лекција од птицата

Стaнaв рaнo, пред дa зaзoри , сo мислите гo прoбивaв денoт вo кoј ќе требa дa се сретнaм сo мнгу лицa (испити), oтвaрaв убaв пaт. Дoдекa ги вршев oстaнaтите утрински рaбoти , гледaм – густa мaглa. Ги немa убaвите снежни плaнини, ни спaстрените двoриви нa Тaфтaлиџе, пoд нaс....

Планета на животните, Реми Гајард едишн

Во најновата заебанција од францускиот шегаџија и трол – Реми Гајард, улогите на луѓето и животните малку се променети.

Рецепт За Љубов

Во една пригодна атмосфера ставете малку насмевки, скромност и нежност(по желба). Потоа, измешајте ги добро. По мешањето, зачинете ги со малку чувства(ако ги имате при рака). Кога сето ова добро ќе се сталожи, почнете внимателно да го динстате(околу два часа), со неколку то...

Полнети црвени пиперки

Помеѓу рецептите кои слободно можат да го добијат епитот „македонски“ се наоѓа и тој за полнети црвени пиперки, специјалитет кој секоја есен и зима е неизбежен на нашата трпеза. Состојки: Црвени пиперки – 8-10 Мелено месо – 300 гр. Ориз – 70 гр. Кромид – 3...

Кореографија во воздушен тунел

Минатата недела во Шпанија се одржа првенство во „нуркање“ во воздушен тунел, а ова е Леонид Волков и неговата победничка кореографија.

Штрудла со јаболка

Еден од оние колачи чиј вкус и мирис може да ве врати во детството секако е и штрудлата со јаболка. Состојки: Готови кори – 500 гр. Јаболка – 700 гр. Суво грозје – 80 гр. Ореви – 50 гр. Шеќер – 10 гр. Свежо исцеден сок од лимон – 25 мл. Ванилин...

Интернет троловите се садисти

Веќе знаеме дека интернет троловите се буљаши. Сега, благодарение на информативно видео од AsapScience, знаеме малку повеќе. Накратко, во видеото се објаснува дека троловите имаат мрачни карактерни особини како макијавелизам, нарцисоидност, но и многу високо ниво на садизам, шт...

Тоше и Јас…година 2001

Мелбурн, Австралија, 2001 година. Јас сум оној со косата. Тој до мене е Тошка наш. Штета што несакајќи со микрофонот си го покрива лицето. А на тој што не сликал…апаратот да му го украдат уште денес… Роденденот на Тоше, ме потсети на ова…како и новото видео шт...