Драга моја 2015

Драга 2015 ти простувам за сиот бол сервиран во порцеланско чиниче декориран со разни дребулии натокмен со солени додатоци и озгора златно лајче еве ти простувам и за самотијава (за која искрена да бидам, виновна е и 2014) за ноќите минати на пенџере и џарење во уличните светла а...

Џабе забраната на автомобили во Милано

Нивото на смог се покачи во Милано и покрај неодамнешната забрана за автомобили и останатите мерки за моторните возила. Според мерењата во две различни области од градот, нивоата на ПМ10 честички пораснале од 57 на 67 микрограми (океј, нас ни е смешно), и од 63 на 66 микрогра...

Топ 10 рецепти со пилешко

Пилешкото месо како главна состојка се почесто може да се сретне во голем број на специјалитети кои ни доаѓаат од сите страни на светот. Така, на Јадеме.мк до сега имавме голем број на вкусни јадења во кои меѓу главните состојки се наоѓа токму пилешкото место. Ова се, според нас,...

Шолја за кафе што ви дава енергија и вам и на вашиот смартфон

Во модерно доба што се движи со иновации и нови технологии, не е ни чудо што на едно 18-годишно девојче му текнало дека може да полни смартфони со помош на шолја кафе. Ен Макосински направила шолја за кафе која полни мобилни телефони со помош на топлина. Ова е нејзин втор изум...

Направи Сам: Фудбалче (Видео)

Ви треба кутија за чевли, неколку штипки и малку умешност, и имате инстант фудбалче за да си го вртите за празниците.

Шо сакаш?

- Шо сакаш? – Тебе те сакам! – За тука или за носење? — Машинецот (@Y2KBIOHAZARD) June 15, 2013

Зората не е само исчезнување на мракот…

Добро утро пријатели мои! Да си буден пред да изрее сонцето, значи да влезеш во невидливата река од вибрации што додека бруи, те мие,те прочистува и ти дава нов квалитет. Зората, опевана во алхемијата не е само исчезнување на мракот, таа е промената на свеста, согледува...

10-те Твитер Заповеди

А на седмиот ден, Бог наместо да одмори го направи Твитер и им даде глас и на тие што треба и на тие што не треба. 1. Не кради. Ретвитај. 2. Не заследувај па отследувај. 3. Не преведувај твитови. 4. Не спамај за фејвови. 5. Не се мешај во секој муабет за фејвови. 6. Не се ж...

Весна Бејби Петрушевска: Концертот на Игор Џамбазов Поради Влошена Здравствена Состојба Се Одложува

Почитувани другари и другарки , и покрај огромната желба на нашиот драг омилен лик Игор Џамбазов да се одржи концертот на 26 декември ,ја имам таа задача да ви објавам дека концертот ќе биде презакажан за 14.02.2016 поради влошената здравствена состојба на Игор кој утро...